Building Information Modelling ako nástroj pre navrhovanie, realizáciu a prevádzku stavieb nie je pre etablovaných projektantov, investorov a stavebníkov žiadnou novinkou. Len málo z nich však vie, ako sa v praxi skutočne dopracovať k použiteľnému informačnému modelu stavby. Riešením je vykonávací plán BIM, najčastejšie označovaný skratkou BEP (angl. BIM Execution Plan).
BEP
je jeden zo základných dokumentov, ktorý definuje pravidlá, kompetencie a spôsob
spolupráce pri tvorbe informačného modelu stavby (BIM). Vzhľadom na to, že
informačný model stavby môže byť zdieľaný, bez jasných pravidiel sa proces jeho
tvorby nielen predlžuje, no môže viesť i k chybám, ktoré zvyšujú náklady na
výstavbu. „Napríklad autor projektu vykurovania by nemal mať oprávnenie robiť zásahy
v BIM modeli, ktoré by mohli narušiť statiku. Vo vykonávacom pláne BIM by preto
mali byť prehľadne určené osoby a ich zodpovednosť, procesy a väzby či
spôsob komunikácie a zdieľania informácií medzi jednotlivými zúčastnením
stranami,“ zdôrazňuje Mário Juščík, odborný garant vzdelávacej platformy Multi Comfort.
Pri
väčších projektoch je dôležité používať nielen jednotné informácie pre všetky
časti BIM, ale malo by v ňom byť uvedené aj to, aké všetky informácie má
obsahovať. Jeho súčasťou je ideálne Úroveň potreby informácií (angl. Level of Information Need - LOIN), ktorý
definuje rozsah a podrobnosť nielen geometrie, ale aj informácií. Úroveň
potreby informácií (LOIN) obsahuje zoznam informácií k jednotlivým kategóriám
prvkov vrátane toho, ktoré, kedy a ako sa budú vypĺňať počas jednotlivých
stupňov projektu a ich úroveň podrobnosti v 3D modeli. Ako však upozorňuje
Petr Vokoun zo spoločnosti BIM Project, BIM by sa nemal zavádzať bezhlavo,
cieľom je zabrániť odovzdaniu príliš veľkého množstva informácií. Do informačného
modelu stavby možno vložiť veľké množstvo informácií, hoci investor ich v skutočnosti
potrebuje len pár, a preto je potrebné venovať veľkú pozornosť pri zadávaní BIM
projektu a tým tvorbe BEP. Mário Juščík podporuje tento prístup. „Pri
niektorých systémových
konštrukciách Rigips uvádzame aj pätnásť parametrov, no nie všetky môžu byť dôležité
pre konkrétny projekt. V prípade priečok pre potreby certifikácie
vnútorného prostredia celkom postačujú údaje o vzduchovej nepriezvučnosti
a tepelnom odpore. Z hľadiska správy a údržby budovy je najmä pri technických
zariadeniach budovy zasa dôležité poznať výrobcu a názov výrobku, pretože
ak sa napr. pokazí povedzme filter na vzduchotechnike, správca budovy len
klikne na daný objekt a BIM databáza mu ponúkne jeho presnú špecifikáciu.“
Problematiku formulácie požiadaviek na úspešný manažment BIM projektu riešia aj pracovné skupiny BIM asociácie Slovensko. „Pripravili sme bezplatný online nástroj, ktorý vás prevedie obsahovými súčasťami BEP. Cieľom je pomôcť pri zorientovaní sa v problematike a vysvetliť potrebu formulácie kľúčových aspektov vykonávacieho plánu BIM, aby sa predišlo nedorozumeniam medzi objednávateľom a dodávateľom,“ približuje Tomáš Funtík, viceprezident asociácie.
Ak by sme sa na problematiku pozreli z pohľadu aktuálneho stavu na Slovensku, tak môžeme konštatovať, že pri riadení procesov a projektov v zmysle požiadaviek formulovaných v BEP (vykonávací plán BIM) až 67 % z aktívnych používateľov, ktorí sa hlásia k aktívnemu využívaniu BIM na projektoch, dnes neriadi procesy na základe BEP. Len 6 % spoločností má BEP implementovaný na všetkých BIM projektoch. Myslíme si, že nízke využitie BEP je jednoznačne spôsobené nízkou požiadavkou na BIM z pozície obstarávateľov, ktorá bola v roku 2020 na úrovni 5 %.
Komunikácia a kontinuita informácií
Kedysi sa projektovalo ručne pomocou rysovacieho pera na pantografe s posuvnými pravítkami. Neskôr sa od pauzákov a plachiet prešlo na digitálne kreslenie v počítači, ale výsledkom stále boli len dvojrozmerné výkresy, ktoré boli neprehľadné, v dôsledku čoho sa vo výkresoch vyskytovalo množstvo chýb, napríklad kanalizácia prechádzala cez nosník. Trojrozmerné projektovanie (parametrické modelovanie) stavieb v BIM kolízie minimalizuje. Používateľ si môže návrh zobraziť v rôznych uhloch a pohľadoch ako celok, ale aj po jednotlivých častiach, čiže len statiku alebo jednotlivé časti technického zariadenia budovy. BIM však zároveň prináša aj revolučný spôsob komunikácie pri príprave, výstavbe a správe budovy. Jeho cieľom teda nie je vytvoriť len trojrozmerný model objektu, ale poskytnúť potrebné, spoľahlivé a ľahko vymeniteľné informácie o stavbe každému, kto ich bude počas celého životného cyklu stavby potrebovať.
K najrozšírenejším BIM softvérom pre tvorbu
architektonických/konštrukčných modelov na Slovensku patrí Allplan, Archicad
a Revit (abecedné poradie). Sú síce postavené na odlišných platformách, ale podporujú export a import dát
v štandardizovanom IFC formáte, ktorý je určený na výmenu informácií obsiahnutých
v informačnom modeli stavby. Mário Juščík tvrdí, že v BEP by malo byť
zadefinované aj to, aký spôsobom sa budú zdieľať dáta. Architekt totiž môže
používať Archicad, statik Tekla Structure a projektant technického zariadenia
budovy softvér od Autodesku. Podrobné nastavenie BIM je preto základom jeho
úspechu.
Väčšina výrobcov stavebných materiálov a konštrukcií má spracované tzv. BIM objekty/elementy, ktoré sú kompatibilné s BIM softvérmi. Pri ich implementácii sa využívajú rôzne prístupy. Vo väčšine prípadov si architekti a projektanti majú možnosť vybrať v katalógu výrobcu produkt alebo konštrukciu podľa požadovaných parametrov, stiahnuť si ho ako BIM objekt do svojho počítača a vložiť do BIM softvéru. Tento spôsob ale nefunguje vždy spoľahlivo pre systémové prvky ako sú materiály alebo konštrukcie. Sofistikovanejší spôsob preto predstavujú pluginy, ktoré sú prepojené s produktovými databázami. Po ich nainštalovaní do BIM softvéru možno na jedno kliknutie vkladať požadované informácie o produktoch alebo systémových konštrukciách do projektu, pričom sprístupňujú kompletné a aktuálne portfólio vrátane noviniek. „Má to aj iné výhody,“ všíma si Petr Vokoun. „Ak výrobca zmení názov produktu alebo systémového riešenia, automaticky sa to premietne do BIM pluginov a tým pádom databáza produktov a systémových riešení je vždy aktuálna.“
Progresívne elektronické knižnice konštrukcií sú spracované ako plugin pre softvér. Ako príklad uvádza Mário Juščík BIM elektronickú knižnicu systémových konštrukcií Rigips, ktorá predstavuje kompletnú digitálnu verziu Atlasu suchej výstavby, ktorý obsahuje predsadené a šachtové steny, priečky, bezpečnostné konštrukcie, podhľady, podkrovia, podlahy, drevostavby a samonosné stropy. Rigips plugin BIM elektronická knižnica je dostupná pre softvéry Allplan, Archicad a Revit (abecedné poradie). V priebehu jedného až dvoch rokov by na tento systém mali prejsť aj ostatné divízie spoločnosti Saint-Gobain na Slovensku. „Perspektívne by sme radi tieto pluginy využívali ako komunikačný nástroj s architektmi a projektantmi pri vytváraní informačného modelu stavby. Naši odborníci im budú pomáhať s vyhľadávaním optimálnych konštrukcií a materiálov pre ich projekty,“ dodáva Mário Juščík.
Funtík, T. a kol., Building Information Modeling, Vydavateľstvo Eurostav, Bratislava, 2018, ISBN 978-80-89228-56-0
Funtík, T. Súčasný stav problematiky BIM v oblasti inžinierskych stavieb. In Inžinierske stavby. Roč. 68, č. 6 (2020), s. 14-15. ISSN 1335-0846.
STN EN ISO 19650-1 Organizácia informácií o stavbách. Manažment informácií s využitím informačného modelovania stavieb (BIM). Časť 1: Pojmy a princípy (ISO 19650-1: 2018)
STN EN ISO 19650-2 Organizácia informácií o stavbách. Manažment informácií s využitím informačného modelovania stavieb (BIM). Časť 2: Fáza dodania aktív (ISO 19650-2: 2018)